Познаването на косата, и по-скоро на структурата и е особено необходимо за фризьорите. Известно е, че основната функция на косата е да защитава органите от влиянието на околната среда (от студ - коса на главата, от прах и мръсотия, проникващи в очите - мигли, в ушите и носа - коса в ушите и носа и др.).
Косата играе важна роля в естетическия външен вид на човек. Като при всеки човек е неравномерно разпределена и зависи от пол, възраст, националност и други особености.
Структура на косата.
Частта от косъма, разположена над повърхността на кутикулата (епидермиса), се нарича нейната ос (виж фиг. 1); частта от косата, разположена вътре в кожата, се нарича корен на косата. Коренът на косъма се намира в космената торбичка - фоликула и завършва с удебеляване, наречено космения фоликул, в което стърчи папилата на съединителната тъкан, представляваща гъст сплит от различни нервни влакна и кръвоносни съдове, които захранват косъма.
Растежът на косата започва от папилата на косата, като постоянно отделя нови клетки, които се движат нагоре в космената торбичка, излизайки през отвора на пората. На границата на епидермиса фоликулът е свързан към самата кожа с космения мускул. Космите мускули имат способността да се свиват в резултат на силни емоции.
Напречното сечение на косата се състои от три части: кутикула, кортикален слой и пулпа, често наричана мозъчно вещество или сърцевина (фиг. 2).
Фиг. 2. Напречно сечение на косата: 1 - външен слой (кутикула); 2 - кортикален слой; 3 - сърцевина
Кутикулата е външният слой на косата, състои се от правоъгълни клетки с люспеста структура.
Корковият слой се състои от вретеновидни клетки, съдържащи пигмент (багрило) и въздушни мехурчета; колкото по-гъста е кортикалната субстанция, толкова по-еластична и здрава е косата.
Ядрото от целулозният или мозъчният слой на косъма, се състои от непълно кератинизирани сплескани кръгли клетки.
Пухкава, дълга и четински косми.
Пухкавата коса покрива кожата на багажника и крайниците. Отличителна черта на косите с велус е липсата на сърцевина в тях.
Дългата коса, расте на главата, брадата, под мишниците и на пубиса. Тази коса е гъста, дълга и има ускорен растеж в сравнение с други косми.
Настръхналата коса включва вежди и мигли.
Косата на главата е необходимо да се раздели на три основни групи.
Монголоидната (азиатска) етническа група се характеризира с гъста и понякога леко къдрава коса.
Европоидната (европейска) група има тънка къдрава или къдрава коса.
Negroid (негър) се характеризира с много гъста къдрава, силно къдрава коса.
Има няколко десетки нюанси на цвета, сред които се разграничават шест основни цвята: черен, кафяв, червен, рус, пепеляв и сив. Оцветяването на косата зависи от наличието на пигмент, наречен меланин в нея, и броя на въздушните мехурчета.
Меланинът е неразтворим във вода, но е разтворим в основи и концентрирани киселини.
Пигментът се съдържа в кортикалния слой на косата в две състояния: дифузно и гранулирано. Разпръснатите пигментни оцветяват косата от жълто до кафяво; зърнеста - от червеникавокафява до гъсто черна. Цветът на косата до голяма степен зависи от връзката между двата изброени рода пигмент в косата.
С течение на времето цветът на косата се променя: може да стане по-тъмен или по-светъл или по-сив. Изсветляването е свързано с увеличаване на въздушните мехурчета в косата и намаляване на меланина.
Дължината на косата зависи от много фактори, включително етническа принадлежност. Така монголите имат по-дълга коса от европейците, а негрите имат по-къса коса.
Установено е, че косата на главата расте 1,5 - 2 см на месец. Продължителността на косата на различни части на тялото не е еднаква. Тъй като дължината на косата на главата при жените не надвишава 1,5 м, може да се прецени, че максималната продължителност на живота на косата е около 10 години.
Дебелината на косата зависи както от възрастта, така и от индивидуалните характеристики на лицето. При новородени дебелината на косата варира от 20 до 40 микрона (1 микрон \u003d 0,001 мм), при възрастен от 70 до 100 микрона, при стар човек - от 50 до 70 микрона. Русата коса е по-тънка от тази на брюнетката.
Количеството косми по главата при различни хора също не е едно и също. Обикновено те варират от 30 до 150 хиляди. Скалпът на брюнетките е ограничен до приблизително 100 хиляди косми; блондинките имат значително повече.
Косата расте най-често в малки групи (2 до 3 всяка). Влизайки по-дълбоко в кожата под определен ъгъл, косата се поставя в надлъжни редове (ключалки), простиращи се равномерно от тила до темето или челото, както и до слепоочията и до темето на главата.
Химичният състав на косата е добре известен. Молекулите на косата се състоят от следните елементи
Основните компоненти на косата са протеиновите комплекси - кератин и меланин. В допълнение, човешката коса има определено количество мастни вещества, холестерол, минерални съединения и арсен.
Кератинът се характеризира с високо съдържание на сяра и азот. Както всеки протеин, кератинът е съставен от аминокиселини, най-важната и характерна за които е цистинът. Кератинът, бидейки много еластичен и плътен протеин, допринася за кератинизацията на космените клетки.
Меланинът е протеин, съдържащ азот, сяра, кислород, както и малко количество желязо и арсен. Меланинът, както бе споменато по-горе, е пигмент, който влияе върху цвета на косата.
Физическите свойства на косата са свойства за здравина, еластичност, хигроскопичност, електрическа проводимост и др.
Трябва да се отбележи, че косата е достатъчно устойчива на механичен стрес. Така че, за да се скъса косата на здрав човек на средна възраст, е необходимо усилие до 160 г.
Косата има голяма гъвкавост и еластичност. Известно е, че дължината на сухата коса при разтягане може да се увеличи с 20 - 30%; навлажнена със студена вода коса може да се разтегне до 100% от първоначалната дължина. След отстраняване на силата на опън на косата, тя бързо се връща в първоначалното си състояние.
Способността за абсорбция на косата да задържа прах на повърхността си е много ценна. Това се дължи главно на кожните мазнини, покриващи косата.
Косата се характеризира с добра електрическа проводимост. В сухо състояние с триене (често при сресване) косата лесно се наелектризира.
Косата има значителна устойчивост на гниене. Тази способност може да характеризира устойчивостта на косата към биологични ефекти.
Човешката коса има хигроскопичност - способността да абсорбира влагата, както и глицерин, животински и растителни мазнини; увеличението на обема на косата може да достигне 10-25%.
Такива вещества като минерални масла, парафиново масло и вазелин не проникват в косъма и остават на повърхността му.
Алкалите и окислителите намаляват силата на косата, но увеличават способността им да абсорбират вода, поради което косата може да увеличи обема си с два до три пъти. При издърпване и усукване на косата, навлажнена с алкален разтвор, настъпва необратима промяна във формата на косата. Това поражда възможността за постоянен перм, който ще бъде разгледан подробно в съответната глава.
Окислителите (като водороден прекис) оредяват косата, правят я по-малко еластична, правейки я по-чуплива и пореста.
Значителни промени претърпяват косата под въздействието на висока температура. Деформацията на косъма, опъната под въздействието на водни пари, също е дълготрайна. Именно на тези свойства на косата се основава принципът на студеното и горещо къдрене.
Вашето мнение